Geniş bir kullanım alanı olup çok ucuzdur. Polietilen, çok çeşitli ürünlerde kullanılan bir termoplastiktir. İsmini monomer haldeki etilenden alır. Etilen kullanılarak polietilen üretilir. Plastik endüstrisinde genelde ismi kısaca PE olarak bilinir. Etilen molekülü C2H4,aslında çift bağ ile bağlanmış iki CH2’den oluşur (CH2=CH2). Polietilenin üretim şekli etilenin polimerizasyonu ile olur. Polimerizasyon metodu radikal polimerizasyon, anyonik polimerizasyon, iyon koordinasyon polimerizasyonu ve katyonik polimerizasyon metodları ile olabilir. Bu metotların her biri farklı tipte polietilen üretimi sağlar.

Özellikleri tiplere göre değişiklik gösterse de harici şartlar ve neme karşı iyi direnç, esneklik, zayıf mekaniksel kuvvet ve üstün kimyasal direnç genel özellikleri olarak sayılabilir. Kaplar, kutular, mutfak eşyaları, kaplamalar, boru ve tüpler, oyuncaklar, kablolarda yalıtkan tabakalar, paketleme ve ambalaj filmleri gibi çok yaygın bir kullanım alanı olup düşük maliyetlidir.

Polietilenin sınıflandırılması polietilen yoğunluk ve kimyasal özellikleri baz alınarak çeşitli kategorilerde yapılır. Mekanik özellikleri, moleküler ağırlığı, kristal yapısı ve dallanma tipine bağlıdır.

  • UHMWPE ( ultra yüksek moleküler ağırlıklı PE )
  • HDPE (yüksek yoğunluklu PE )
  • HDXLPE (yüksek yoğunluklu çapraz bağlı PE)
  • PEX (çapraz bağlı PE)
  • MDPE (orta yoğunluklu PE)
  • LDPE (düşük yoğunluklu PE)
  • LLDPE (lineer bağlı düşük yoğunluklu PE)
  • VLDPE (çok düşük yoğunluklu PE)

Türkiye’de bulunan tüm hurda şirketlerini tek bir çatı altında toplayıp, alım ve satım yapacak tarafları bir pazaryeri platformunda birleştirmeyi amaçlayan bir proje olarak yoluna başladı. Süreç içerisinde, sadece şirketlerin değil bireylerin de hurda satma veya alma ihtiyaçları da göz önüne alınarak proje bu şekilde revize edildi. Hurda şirketleri için ayrıcalıklı üyelik modelleri de eklendi.

Bir kişi için değersiz veya gereksiz olan bir ürün, başka biri için çok gerekli olabilir ancak bunu nerede bulacağını bilmiyorsa hiçbir kıymeti olmaz. Hurdapazarı hem bu şekilde ürünlerin yeni sahiplerini bulması hem de sonrası için ilk bakılacak bir pazaryeri oluşması açısından çok faydalı olacaktır.

Ayrıca, web sitesi üzerinden sadece Satılık ilanlar değil Alınık ilanlar da verilerek, gerekli olan talebin iletilmesi ve incelenmesi için de kullanışlı çözümler sunuyoruz.