Hurda genel olarak yeniden kullanılabilme özelliğini yitirmiş, işlevsel olarak bir değeri olmayan malzemelere verilmiş isimdir.Sanayi ve ekonomi açısından hurdalar yeni ürünler kadar değerlidir ve kıymetlidir.

Doğada bulunan her plastik, hurda plastikcı toplayıcı firmalar tarafından toplanıp rengine cinsine ve kullanım alanına göre ayrıştırılmakta ve geri dönüşüme giden ilk adımı atmaktadır.

Kullanım Alanları

Plastik atık çeşitleri ve cinsine göre ayrıştırılır ve plastiklerin kimyasal işlemler için uygun hale sokulması gereklidir. Bu yüzden plastik parçalarının kırma makinelerinden geçirilerek küçük ve muntazam parçalara ayrılır. Böylece atık plastikler bir sonraki üretim aşaması olan kimyasal ayrıştırmaya için uygun hale getirilir.

Bu aşamada ise küçük parçalara ayrılmış plastikler kimyasal işlemlerden geçerek %99 bir oranla cinslerine göre ayarlanmış ve geri dönüşüme hazır hale getirilmiş olur.

Son aşamada ise geri dönüşüme hazır olan malzemeler istenilen renk için boya atılarak yüksek ısıda extruder makineden kontrol bir şekilde eritilerek yarı mamul hale gelmektedir %100 geri dönüşümün malzemesi olarak istenilen üründe kullanılabilir hale gelmektedir