Hurda Naylon Alımı Nasıl Yapılır?

Hurda naylon alımı yapmak için öncelikle naylon ham maddelerinin temiz olup olmadığına bakmaktayız. Plastik hurda naylonların  kullanılabilirliğini kaybetmesi veya içerisindeki kağıt, bant, toz, toprak ve kirler sebebi iledir. Bu işlem geri dönüşüme uygun ya da uygun olmayan şeklinde iki kısma ayrılmıştır. Geri dönüşüm, ürünün kullanılamaz kısmını yeniden işleme koymak ve katma değeri yeni bir ürün haline getirmek anlamına gelir. Ürün geri dönüştürülemezse, imha edilir veya depolanır.

 

Hurda türleri de kullanılan malzemeye göre kategorize edilmiştir. Bunlar ise:
Petrol Türevi Hurdalar: Plastik, polyester, naylon, poliüretan, elastomerler, polietilen vb.
Hurda naylon alımında atıklardan yeni ürünler üretmek, temel ürünler üretmekten daha ucuzdur ve çok daha kolaydır. Aynı zamanda da çevre dostu bir uygulamadır. Ağaçlardan defter üretmek yerine, birçok ağacın kesilmesini önlemek için kağıtların geri dönüşüme gönderilmesi birçok ağacın kesilmesini engelleyecek ve bunun ardından hem çevremizin daha yeşil hem de dünyamızda daha çok oksijen olmasını sağlayacaktır. Hurda naylon atıklarından geri kazanılan malzemeler işlenmiş hammaddeye dönüştürüldüğünden, taşıma torbaları ve bir takım poşetler üretilebilir. Başka bir deyişle, hurdalar farklı alanlar tarafından kullanılmak üzere hammaddeye dönüştürülebilir.
Hurda naylon türlerine göre de hurda fiyatları belirlenmektedir.

Kullanılmayan Hurda Naylonlar

Kullanılmayan hurda naylonlar de gerekli ekipman ve de deneyimli kadrolar ile söküm işlemleri yapılıp geri dönüşüme götürülmektedir. Kırma makinesi, matbaa makinesi, punch makinesi gibi birçok kullanım süresi sona ermiş bu tarz makinelerin alım ve de sökümleri yapılarak yeniden kullanıma sunulması sağlanmaktadır.

Tekstil şirketlerinde, sanayi bölgelerinde, hastanelerde, okullarda ve kamu kurumlarında var olan birçok hurda naylon, kullanım süresi bittiğinden veya bozulduğundan kullanılamaz bir duruma geldiğinde tek şey hurda naylon alımı yapan yerlere teslim etmektir. Bu geri dönüşüm ayrıca eski, kullanılmayan ambalajların değerlendirilmesini de içerir. Bu amaçla hurda naylon endüstrisinde hayati önem taşıyan geri dönüşüm hizmetleri ile, kullanılmayan plastik naylon atıkları geri dönüştürerek çeşitli formlarda kullanılmak üzere çeşitli formları hazırlanabilir.

Hem çevreyi korumak hem ülke ekonomisine katkıda bulunmak hem de enerji tasarrufu elde etmek için hurda naylon alımı ve geri dönüşüm hizmetlerinden faydalanarak çok daha güzel bir geleceğe ulaşılmasına yardımcı olabilir ve de bu konuda bir adım atabilirsiniz.
Makinelerin durumuna ve de malzeme özelliklerine göre, hurda naylon fiyatları açısından farklı ücretlendirmeler oluşabilmektedir. Bunun bir diğer nedeni de hem hurdaların temizliği hem de materyalinin yeniden kullanılabilir hale getirilirken yapılacak olan işlemlerin sıralamasına ve de yoğunluğuna göre belirlenmesidir.

Hurda Naylon Alımı ve Fiyatları

Hurda naylonların alımından ziyade üretimi son derece maliyetlidir. Bunun yanı sıra da oldukça zorlu bir sürece sahiplerdir. Naylonların hurda fiyatları belirlenirken plastik miktarı önemli bir rol oynamaktadır.
Kullanılamayan plastik ürünler, hurda olarak ayrılmalıdırlar. Bu nedenle, hurdaya çıkarılan naylon, parçalama makinesi ile küçük parçalar halinde ayrılır ve geri dönüşüme hazır hale getirilir. Bu nedenle, plastik hurda poşetler ve naylonlar satın alınarak ve sökülerek geri kazanılan enerji tasarrufu sağlayacaktır. Öte yandan ülke ekonomisine de faydalıdır. Doğal kaynaklarımız korunduğu için doğa ve insan sağlığı konusundaki farkındalıkları da korunmaktadır.

Hurda Naylon Nerelerden Çıkar?

Hurda naylon kullanılan yerlerin başında plastik fabrikaları gelmektedir. Özellikle sanayi sitelerinde çıkan plastik atıklar kamyonlarımız ile yerinden alınır. Presleme makinesine sahip olan işletmeler hurda naylonları rulo haline getirebilmektedir. Böylelikle hem çok yer kaplamamış olur hemde taşıması daha pratik hale gelmiş olur. Hurda naylon çıkan fabrikalardan birisi de otomotiv üretim fabrikalarıdır. Araç koltuk kaplamaklarından arta kalan bu hurda naylonlar geri dönüşüm tesislerimize teslim edilmektedir.

 

İnşaat Alanlarında Hurda Naylon Alımı 

İnşaat sektörünün gelişmesi ve kentsel yenileme çalışmalarındaki artış sayesinde, özellikle son yıllarda giderek daha fazla inşaat atığı oluşmuştur. Kentsel rekonstrüksiyona tabi tutulan birçok bina, yıkımdan sonra saha bölgesindeki birçok binada yıkım atığı oluşturmuştur. Bu atık malzemelerin ayrılması, istiflenmesi ve geri dönüştürülmesi gerekir.
Hurda çelik, iskele, demir talaşı, sandviç paneller, çatı makasları, demirler gibi inşaat alanlarındaki inşaat atıkları toplanarak hurda naylon alımı yapılır ve geri dönüşüme gönderilir. Şantiyelerde meydana gelen bu tür atıkların toplanması, sınıflandırılması ve taşınması hem iş hem de maliyettir. Bu nedenle yıkım hurda naylon fiyatları değişkenlik göstermektedir.
Aynı zamanda inşaat sektöründe bunların dışında tesisatlar ve bunların ekipmanları da hurda olarak geri dönüşüme gönderilebilmektedir. Bu ekipmanların arasında ise bataryalar, duş malzemeleri, musluklar, klozet takımları gibi materyaller bulunmaktadır.
Atıkları satın alan, parçalayan ve geri dönüşüme hazırlayan şirketler, hurdaya çıkarılan, eski veya kullanılamaz tesisat ve ekipmanları toplamaktadır. Bu nedenle, bu kullanılamaz malzemeler, geri dönüştürülecek ve yeniden kullanım için hazır hale getirileceklerdir. Bu işlemlere ait hurda fiyatları da malzemelere göre değişmektedir.

Hurda Naylon Alımı ve Geri Dönüşümün Önemi

Tekrar kullanım için uygulanan hurda naylon alımı ve plastik geri dönüşüm, doğal kaynakların korunması açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda ekonomik açıdan da hurdaya ayrılan bütçenin azalmasına ve de dövizlerin ülke içinde kalmasına yardımcı olmaktadır. Geri dönüşüm sayesinde enerji tasarrufu da oluşmakta ve çevre dostu bir hizmet olarak özellikle de son yıllarda tercih edilmektedir. Hurda naylon alımında geri dönüşümünün ekonomiye katkısı ise bir ürünü sıfırdan oluşturmaktan çok daha az maliyetlidir. Böylece daha ekonomik bir şekilde yeniden üretim gerçekleştirilir.
Hurda fiyatları, materyal ve de malzemelerin içeriğine, türüne, ayrıştırılması gibi geçirilecek işlemlere göre belirlenmektedir. Aynı zamanda da hurda borsası tarafından da günlük olarak hurda naylon fiyatları belirlenmekte ve de oradan kolaylıkla takip edilebilmektedir.